Szavakat tanulni nem könnyű dió… Az alábbi két tipp a szavak memorizálásával küzdő nyelvtanulóknak nyújt segítséget.
TIPP 1
Ismerek egy bolgár srácot, aki olyan jól megtanult lengyelül, hogy még a lengyel anyanyelvűek is nehezen mondták meg, hogy igazából nem lengyel.
Ez az ismerősöm napközben – ha volt néhány perc szabadideje – folyamatosan szavakat tanult. Az egyik kedvenc módszere a „cédularagasztás” volt. Szinte minden tárgyra ragasztott egy kis cetlit a környezetében, amire a tárgyak lengyel neveit írta. Ez az egyszerű trükk azért ilyen hatékony, mert kiragadja a tárgyakat az appok és a füzetek kétdimenziós világából, a tárgyak – és vele együtt az idegen neveik – valósággal megelevenednek. Jelentem, kipróbáltam, működik! Mióta „cédulázok”, sokkal könnyebben meg tudom jegyezni a tárgyak neveit! 😊
TIPP 2
Ami a szókincsbővítést illeti, a lengyel különösen nehéz nyelv, hiszen nagyon sok mássalhangzó van benne, és a magyarral ellentétben nincs magánhangzó-harmónia. Vagyis látszólag nincs semmi, ami valamilyen fogódzót adna egy-egy szó memorizálásához. El tudom képzelni, hogy egy kezdő angol vagy francia tanuló hasonló nehézségekkel küzd…
Sokat segíthet a helyzeten, ha a leírt szavakat nem csak némán, magadban ismételgeted, hanem hangosan ki is mondod. Ehhez persze a szavak helyes kiejtésének ismerete is szükséges, ismerned kell az adott nyelv kiejtési szabályait. A szabályok birtokában sokkal könnyebben fog menni a memorizálás, hiszen valamilyen logika mentén dekódolni tudod a kezdetben furcsa krikszkrakszokat!