Nyelvtanár

Ha felnőtt fejjel állsz neki a nyelvtanulásnak, két lehetőséged van. Vagy megpróbálod egyedül, vagy elmész tanárhoz.

Hogy kell-e tanár, az sok mindentől függ. Ha már legalább egy idegen nyelvet jól megtanultál (mondjuk van egy B2-es nyelvvizsgád), akkor talán van annyi tapasztalatod, hogy belevágj egy teljesen új nyelvbe egyedül. Ha viszont minimális, vagy semmilyen nyelvtanulási tapasztalatod nincs, akkor érdemes tanárhoz menni.

Amikor elkezdtem lengyelt tanulni, először csak egyedül tanultam, de egy idő múlva úgy láttam, hogy a gyorsabb fejlődéshez szükségem van tanári segítségre. Egyrészt a lengyel egy szláv nyelv, én pedig más szláv nyelvet nem beszélek, angolul tudok (az angol egy germán nyelv), egy rövid ideig tanultam svédül (szintén germán nyelv) és alapfokon beszélek franciául (ez egy italikus nyelv). Vagyis a szláv nyelvek világa egy teljesen ismeretlen terület volt számomra.

Mielőtt elkezdesz tanulni egy nyelvet, kicsit nézz utána, hogy milyen nyelvcsaládhoz tartozik, mit kell róla tudni. Tanultál már más nyelvet is ugyanabból a nyelvcsaládból? Ha nem, akkor jó eséllyel kell egy tanár.

Azon kívül, hogy egy képzett tanárnak jó rálátása van a nyelv egészére, már azzal is sokat segít, ha csak melletted van, hiszen el kell járnod az órára, meg kell csinálnod a feladatokat, amiket ad. Ez a fajta “külső motiváció” sokszor elég idegesítő, de ha nem lenne, lehet, hogy neki sem állnánk…

Ha eldöntötted, hogy tanárra van szükséged, a következő megválaszolandó kérdés, hogy milyen a jó nyelvtanár? Minden tanár, és persze minden tanuló is, más-más egyéniség. Hogy hozzád milyen tanár passzol, azt csak Te tudod eldönteni, ebben nem tudok segíteni. Ami a szakmaiságot illeti, összegyűjtöttem néhány fontos jellemzőt:

A jó nyelvtanár:

  1. alázatos a szakmája iránt, nem mondja azt, hogy “anyanyelvi szinten” beszéli a nyelvet vagy hogy ő mindent tud a nyelvről; kivétel, ha a tanár kétnyelvű, bár egyes nyelvészeti kutatások szerint ebben az esetben sem egyenlő a két nyelv, anyanyelv csak egy van

  2. felkészül az órára; ha nem készül, azt általában rögtön észre lehet venni

  3. mindig önmagát adja, de nem bohóckodja el az órát, minden feladatnak megvan a maga célja

  4. következetes, ha megbeszéltek valamit, betartja

  5. tisztában van vele, hogy a nyelvtanulás sok energiát igényel, a célkitűzései reálisak

  6. ha valamit nem tud, őszintén megmondja

A fenti szempontokon kívül még rengeteg dolgot fel lehetne sorolni itt, de ha ezek nem teljesülnek, akkor több mint valószínű, hogy új tanár után kell nézned…

Gondold át, Neked mire van szükséged, és tedd meg az első lépéseket! Ha bizonytalan vagy, írj nyugodtan, és segítek!